Herenboeren Meppel-Steenwijk van start op nieuwe plek in Kolderveen
Herenboeren Meppel-Steenwijk heeft een belangrijke stap gezet. De coöperatie heeft een nieuwe plek gevonden aan Kolderveen 16 in Nijeveen en kan daardoor echt van start. Op deze locatie, met biologische grond, een grote kas en ruimte voor ontmoeting, willen leden samen hun eigen voedsel gaan verbouwen.
Na een periode van voorbereiden, leden werven en zoeken naar een geschikte locatie, is er nu duidelijkheid. Herenboeren Meppel-Steenwijk heeft een samenwerking gevonden op Kolderveen. Daarmee verandert ook de naam van de plek: de Herenboerderij gaat verder onder de naam Op Kolderland. Tijdens een gesprek op locatie vertellen Bas van Donburg en Gerda Heijs enthousiast over de plannen.
Samen eigenaar, producent én consument
Een Herenboerderij is geen gewone boerderij. Het is een coöperatie van huishoudens die samen eigenaar zijn van een boerderij. De leden zijn tegelijk producent en consument: ze investeren samen, nemen een professionele boer in dienst en delen uiteindelijk in de oogst.
“Je koopt je in, je wordt eigenaar, producent en consument”, legt Gerda uit. Voor Herenboeren Meppel-Steenwijk betekent dit een eenmalige inleg van 2.000 euro en daarnaast een contributie voor de wekelijkse oogst en de jaarlijkse kosten van het bedrijf. Daaruit worden onder meer de boer, het plantgoed en andere bedrijfskosten betaald.
De bedoeling is dat leden straks een deel van hun voedsel rechtstreeks van de eigen boerderij halen. Helemaal zonder supermarkt zal het niet gaan, benadrukt Gerda, maar een belangrijk deel van de groenten en andere producten kan straks van dichtbij komen.
Nieuwe locatie biedt grote kansen
De nieuwe plek aan Kolderveen 16 biedt veel mogelijkheden. Er is een grote kas aanwezig, waardoor het oogstseizoen flink verlengd kan worden. Ook is er biologische grond voor fijne groenteteelt en ruimte om een ontmoetingsplek te realiseren. Daarnaast zijn er machines en werktuigen aanwezig die de coöperatie kan huren.
Volgens de aanvullende informatie was op deze plek eerder al jarenlang een biologisch groenteteeltbedrijf gevestigd. Daardoor is de basis voor de Herenboerderij bijzonder gunstig. Ook wordt op gepachte grond aan de Kolderveense Bovenboer gewerkt aan grondverbetering door een mengsel van granen, bloemen en kruiden in te zaaien.
Bas is duidelijk enthousiast over de mogelijkheden: “We hebben hier een prachtige kas en een mooi stuk land. Onder begeleiding van een boer gaan wij hier zelf ons eten verbouwen.”

Professionele boer aan het roer
Hoewel de leden zelf betrokken zijn bij de boerderij, gebeurt het werk niet zomaar op gevoel. De coöperatie wil een professionele boer in dienst nemen. Die boer heeft de kennis en geeft richting aan het bedrijf.
“De boer heeft de kennis. Wij gaan het uitvoeren. Die boer is de baas”, zegt Gerda daarover. Nou ja, baas. De boer werkt nauw samen met het bestuur en daarmee in opdracht en dienst van de leden”.
Daarmee wordt het een professioneel opgezet bedrijf, gedragen door de leden zelf.
Door de kas kunnen straks ook groenten als komkommers, tomaten, paprika’s en aubergines worden geteeld. Dat maakt het mogelijk om langer in het jaar verse producten van eigen grond te halen.
Van initiatief naar echte boerderij
Het initiatief ontstond in 2024, na een informatieavond van Herenboeren Nederland in Meppel. Een groep geïnteresseerden vormde daarna een kartrekkersgroep. In augustus 2024werd de coöperatie opgericht en sindsdien is hard gewerkt aan ledenwerving, overleg met betrokken partijen en het vinden van een geschikte plek.
In april 2026 werd de samenwerkingsovereenkomst gesloten en kon de boerderij op Kolderveen 16 daadwerkelijk van start. Op 28 mei volgde de eerste Algemene Ledenvergadering van de coöperatie, waarmee het officiële startsein werd gegeven.
Op dit moment zijn er al ruim 80 gezinnen aangesloten. Om definitief goed van start te gaan zijn ongeveer 100 huishoudens nodig, al hoopt de coöperatie daarna verder door te groeien.
Lokaal voedsel met aandacht voor natuur
De Herenboerderij werkt volgens natuurgedreven en regeneratieve principes. Er wordt geen gebruik gemaakt van chemische bestrijdingsmiddelen en het uitgangspunt is biologisch werken, ook al is de boerderij zelf niet Skal-gecertificeerd.
Het gaat volgens de initiatiefnemers om meer dan alleen groente van dichtbij. De coöperatie wil bijdragen aan een eerlijker voedselsysteem, met aandacht voor bodemgezondheid, biodiversiteit, natuurherstel en dierenwelzijn. Leden krijgen zo meer grip op wat ze eten en weten waar hun voedsel vandaan komt.

Ook een sociale gemeenschap
Een belangrijk onderdeel van Herenboeren is de gemeenschap die eromheen ontstaat. Meewerken is niet verplicht, maar veel leden vinden het juist mooi om betrokken te zijn bij hun eigen voedsel. Samen werken, oogsten, ontmoeten en activiteiten organiseren horen bij het concept.
Gerda benadrukt dat ook in het gesprek. “Het gaat niet alleen om duurzame voedselverbouw. Het gaat ook om de community. Je doet dit samen, met mensen die hetzelfde willen.” Volgens haar is juist dat sociale aspect voor veel mensen belangrijk.
Luister het interview
Bas van Donburg en Gerda Heijs vertellen in het interview uitgebreid over de nieuwe locatie, het idee achter Herenboeren en waarom samen lokaal voedsel verbouwen volgens hen zo waardevol is. Het interview is hier onder te beluisteren.

Rondleidingen en informatie
Wie meer wil weten of wil meedoen, kan zich aanmelden bij Herenboeren Meppel-Steenwijk. Er worden rondleidingen georganiseerd, onder meer op zaterdag 11 juli en 15 augustus. Geïnteresseerden kunnen via de website van Herenboeren Meppel-Steenwijk meer informatie vinden over deelname, lidmaatschap en de komende activiteiten.
Met de nieuwe plek in Kolderveen is Herenboeren Meppel-Steenwijk niet langer alleen een plan op papier. De eerste stappen zijn gezet, de kas staat klaar en de leden kijken uit naar de eerste oogst van hun eigen Herenboerderij.