Fietspont over de Tjonger blijft voorlopig uit de vaart
Het fietspontje over de Tjonger ten noorden van Oldelamer blijft ook na 1 juni buiten gebruik. De betrokken gemeenten werken aan maatregelen, maar er wordt geen snelle oplossing verwacht voor wat ook wel het ‘martelwerktuig’ wordt genoemd.
Op de overzichtelijke website van de Vereniging Vrienden van Veerponten staat nu nog vermeld dat de veerpont tussen Rotstergaast (gemeente De Fryske Marren) en Oldelamer (gemeente Weststellingwerf) ‘tot en met 1 juni 2026 is gestremd’. Navraag bij de gemeente Weststellingwerf leert dat ook na aanstaande maandag, 1 juni, de pont buiten werking blijft.
Plattegrond van veerponten in de streek met bovenin de veerpont tussen Rotstergaast en Oldelamer (afbeelding: Veerpont.nl).
Woordvoerder Brenda ten Hoeve (gemeente Weststellingwerf) stelt: “Die datum van 1 juni komt niet van ons vandaan en gaat het ook niet worden. Wij zijn wel druk aan het onderzoeken of er een oplossing is en dan bedoel ik een noodoplossing. Daar hopen we binnen twee weken uitsluitsel over te krijgen, maar ook dan is de verwachting dat de pont langer uit de vaart blijft. Samen met De Fryske Marren kijken we naar verschillende opties. Denk aan een ander pontje en aan de inzet van vrijwilligers.”
Martelwerktuig
De twee veerpontjes die Weststellingwerf kent, over de Tjonger en over de Linde bij Oldemarkt, kampten al vaker met mankementen en onveiligheid. Het zijn pontjes die door fietsers zelf met de hand bediend moeten worden. Zij moeten daarbij een lange, zware ketting oprollen om de pont te verplaatsen. Dit zorgt voor een nogal forse inspanning en mede daarom wordt er op de website Oldelamer.info gesproken van een ‘martelwerktuig’. De te overbruggen afstand over de Tjonger is een stuk groter dan over de Linde, zodat de eerste pont ook gevoeliger is voor weer en wind.
Er zijn bovendien ongevallen bekend, die de veiligheid ter discussie stelden. Zo is in 2022, meldde de Steenwijker Courant eerder, het dode lichaam van een 40-jarige man in het water aan de kant van Rotstergaast gevonden, waarbij een relatie met de pont werd gelegd. De politie sprak van ‘vermoedelijk een noodlottig ongeval’. Van het pontje bij Oldemarkt, richting Driewegsluis, is bekend dat daar eerder een duofiets in het water is beland. Ook toen werd het pontje, door de gemeente Steenwijkerland, uit de vaart genomen. Deze pont doet nu wel normaal dienst.
Kilometers omfietsen
Aan de kant van Weststellingwerf, ver weg van de pont over de Tjonger, geven gele bordjes keurig aan dat de veerpont gestremd is. Fietsers die dat niet zien of tegenkomen, en voor niets naar het veer rijden, moeten rekening houden met vele kilometers omfietsen. In dit deel van Friesland, tussen Heerenveen en Delfstrahuizen aan het Tjeukemeer is er verder geen enkele doorgang.
Weststellingwerf heeft inmiddels ter plekke al gebaggerd en de beplanting rond de veerpont aangepakt en verder ook een goede vlonder aangelegd. Ook dat bleek onvoldoende om de veiligheid te waarborgen. De toename van het gebruik van elektrische fietsen en de vaak oudere gebruikers van die fietsen helpen daar volgens Weststellingwerf ook niet bij.
Brenda ten Hoeve vervolgt: “Nederland telt 33 veerponten die op dezelfde manier, dus niet elektrisch, worden bediend. In ons geval is het bovendien een van de grootste oversteken in Nederland. Voor ouderen is het daarom nogal pittig om de zware ketting handmatig op te rollen. Verder is de pont gevoelig voor wind en drijft dan ook nog eens af. Ook de getroffen maatregelen hebben er niet voor kunnen zorgen dat de veiligheid voldoende gewaarborgd is. We kijken dus wel naar een oplossing, maar de verwachting is dat die er voorlopig niet komt en dat de pont langer buiten gebruik blijft.”
Foto bovenaan: het bordje bij Nijelamer (foto: De Werven).
Bron: Streekomroep De Werven

